خانه » وبلاگ » اشتباهات بزرگ هنگام انتخاب سنگ نما

اشتباهات بزرگ هنگام انتخاب سنگ نما

اشتباهات بزرگ هنگام انتخاب سنگ نما

عناوین محتوایی که می خوانیم .

انتخاب سنگ نمای مناسب یکی از مهم‌ ترین نکات برای هر سازنده ساختمان است. البته در شستشوی نما ساختمان نیز این انتخاب می تواند بسیار مهم و موثر باشد. اغلب برخی از سازندگان ساختمان به دلیل کمبود اطلاعات، اشتباهاتی در این امر مرتکب می‌ شوند. این اشتباهات ممکن است در آینده خساراتی جبران ناپذیری را به همراه داشته باشند.

مطالعه این مقاله برای هر فردی که در زمینه ‌ی ساختمان‌ سازی فعالیت دارد، از هر سطح اطلاعاتی مفید و ضروری است. در این متن، به تفصیل به تمامی اشتباهاتی که ممکن است خریداران سنگ نما با آن مواجه شوند، پرداخته‌ ایم و اطلاعات تخصصی و کاربردی را به اشتراک گذاشته ایم.

 

تاثیرات زیاد جذب آب در سنگ و خسارات ناشی از آن

یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب سنگ نما، مطالعه و بررسی میزان جذب آب توسط سنگ است. جذب آب بالا در سنگ ‌ها از آن جا مشکل ‌ساز می ‌شود که آب به صورت مایع در سنگ جذب می ‌شود و در شرایط سرمایی و کاهش دما، آب در داخل سنگ یخ می ‌زند و منجر به افزایش حجم می‌ شود. این افزایش حجم آب باعث ترک خوردگی و تخریب سنگ ‌های استفاده شده در نمای ساختمان می ‌شود.

در انواع سنگ ‌های ساختمانی، سنگ ترامیت یا لایمستون به عنوان سنگی با بیشترین جذب آب شناخته می ‌شود. افرادی که به دنبال سنگ نمای سفید می ‌باشند. به دلیل رنگ سفید مورد نظر گاها به اشتباه به سمت خرید سنگ لایمستون هدایت می ‌شوند، در حالی که این سنگ دارای جذب آب بالایی است.

با این حال، به منظور حل این مسئله، فناوری به کمک صنعت آمده و با استفاده از تکنیک ‌های نانو، می ‌توان سنگ ‌ها را مقاوم به جذب آب کرد. این کار نیازمند تمدید دوره ‌ای است که در فواصل زمانی معین می ‌شود. معمولاً هر 3 یا 5 سال این تمدیدها اعمال می شود. همچنین این تمدیدهای دوره ای نیازمند دقت و داشتن مهارت در اجرا است، زیرا سهل ‌انگاری در این فرآیند ممکن است به مشکلاتی منجر شود.

سنگ ‌های گرانیت و مرمریت به دلیل جذب آب پایینی که دارند، به عنوان گزینه‌ های مناسب ‌تری در انتخاب سنگ نما معرفی می‌ شوند. با این حال، باید توجه داشت که ممکن است به دلیل مسائل دیگری که در ادامه به آن اشاره می شود، انتخاب مناسبی برای همه مواقع نباشند.

بهترین سنگ نما ساختمان

وزن خیلی زیاد سنگ

یکی از موارد حیاتی در فرآیند خرید سنگ نما، مراعات وزن سنگ می ‌باشد. در دنیای سنگ ‌های ساختمانی، سنگ ‌هایی مانند گرانیت، مرمریت، بازالت، و مرمرها دارای وزن بالایی هستند. این امر به عنوان یکی از دلایلی محسوب می شود که این نوع سنگ ‌ها به عنوان گزینه‌ های مناسبی برای استفاده در سنگ نما توصیه نمی‌ شوند زیرا علاوه بر اینکه وزن سنگ در شستشوی نما نیز موثر است و خیلی سریع آلودگی ها را به خود می گیرد، در هنگام نماشویی ساختمان نیز وقت زیادی را از افرادی که در زمینه شستشو نما ساختمان فعالیت می کنند، می گیرد.

از طرفی، سنگ ‌هایی مثل تراورتن، لایمستون و سنداستون دارای وزن کمتری می ‌باشند. اگرچه سنگ لایمستون از نظر وزن ایده آل هستند، اما به دلیل مشکلات مرتبط با جذب آب که در توضیحات قبلی بیان شد، به عنوان یک گزینه مناسب برای ساخت نما در نظر گرفته نمی‌ شوند. همچنین، سنگ سنداستون نیز به دلایل دیگری که در ادامه مطرح خواهیم کرد، گزینه ‌ای مناسب برای استفاده در سنگ نما نمی ‌باشد.

علاوه بر جنس وزنی سنگ که بر وزن کل ساختمان تاثیر می ‌گذارد، نباید از سنگ‌ های ضخیم و حجیم در اجرای نمای ساختمان استفاده شود. زیرا همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم شستشوی نماهایی که باین نوع سنگ ها تزئین شده اند، بسیار سخت است و نماشویی ساختمان های سنگی با این نوع سنگ ها زمان زیادی می خواهد.

سنگ نما در ساختمان

عدم چسبندگی برخی سنگ ها به دیوار

عدم چسبندگی می ‌تواند منجر به مشکلات جدی شود. در این متن، ما به مسئله انتخاب نادرست سنگ‌ ها در ساختمان نما می‌ پردازیم. در واقع، تقریباً تمام سنگ ‌ها، به جز سنگ تراورتن که دارای تخلخل و فرج است، به علت عدم چسبندگی مناسب به دیوار، باعث بروز مشکلات می ‌شوند. سنگ تراورتن به دلیل ویژگی ‌های تخلخل و فرج خود، از نظر چسبندگی عملکرد بسیار خوبی دارد. ملات ‌ها به خوبی در این فرج‌ ها نفوذ کرده و باعث چسبندگی بهتر سنگ به دیوار می ‌شوند. این امر، به ویژه در ساختمان ‌های چند طبقه، اهمیت بیشتری دارد. همچنین، در هنگام نصب سنگ نما، استفاده از اسکوپ یا پیچ و رول پلاک امری ضروری است. همچنین، با استفاده از پیچ و رول پلاک، در شرایط خاص می‌ توانید از مرمریت یا سنگ گرانیت در نماهای یک طبقه نیز استفاده کنید.

انتخاب نادرست سنگ در شرایط اقلیمی

کشور ما با ویژگی ‌های اقلیمی متنوعی همراه است. واقعیت این است که برای انتخاب مناسب ‌ترین نوع سنگ برای نما، باید به دقت به شرایط اقلیمی منطقه توجه کنیم. به عنوان مثال، سنگ لایمستون که به دلیل جذب بالای آب مناسب استتفاده در بسیاری از مناطق نمی ‌باشد، می‌ تواند در صورتی که شرایط اقلیمی مناسبی و بدون یخ زدگی وجود داشته باشد و می تواند مناسب برخی از کشورهای عربی باشد.

سنگ ‌های مرمریت در برابر تغییرات سرما و گرما حساسیت دارند و پوسته‌ ی سنگ ممکن است به خاطر این تغییرات خود را شکست دهد، از این رو گزینه مناسبی برای استفاده در نماهای خارجی ساختمان نیستند.

همچنین، سنگ گرانیت به دلیل حاوی آهن و وزن بالای خود که قبلاً اشاره شد، در همه مناطق به عنوان یک انتخاب مناسب برای نماهای ساختمانی در نظر گرفته نمی ‌شود. همچنین، باید به ویژگی ‌های باران ‌های اسیدی توجه ویژه‌ ای داشته باشیم زیرا این باران‌ ها ممکن است به طور آسیب‌ رسانی به سنگ‌ های مرمریت، گرانیت و لایمستون بیوفتد.

سنگ نما ساختمان مناسب

کلام پایانی

در نتیجه برای این که انتخاب خوبی در سنگ های نما داشته باشید که هم به لحاظ شستشوی نما و نماشویی ساختمان مناسب باشد و یک گزینه ایده آل برای نمای ساختمان باشد، نکات بالا را در نظر داشته باشید. همچنین سنگ تراورتن یکی از بهترین انتخاب‌ ها برای ساخت نما در تمام شرایط اقلیمی است. دلیل اصلی پشنهاد ما برای استفاده از سنگ تراورتن بر اساس شواهد مشاهده شده در نماها و این است که این نوع سنگ تمام ویژگی‌ های یک نمای عالی را دارا می باشد.

سنگ تراورتن وزنی کمتر از سایر سنگ ‌ها دارد. وزن یکی از ویژگی هایی است که توجه به آن نقش موثری در انتخاب سنگ نما دارد. همچنین، این سنگ کمترین جذب آب را داشته و از این نظر نیز عملکرد بسیار خوبی دارد. به طور کلی، سنگ تراورتن به عنوان یک گزینه مطلوب و کامل برای ایجاد نماهای ساختمانی در تمام شرایط اقلیمی شناخته می ‌شود.

 

ارسال یک دیدگاه